הגירה לאירלנד 2021 – מדריך הגירה / רילוקיישן ליזמים ישראלים

אפשרויות הגירה ורילוקיישן לאירלנד לבעלי עסקים

עם ברקזיט או בלעדיו, אירלנד נשארת חברה מלאה באיחוד האירופי, הבולטת כמרכז לחדשנות והשקעות זרות. כאן באירלנד, "עסקים כרגיל".

 • אירלנד היא אחת מהכלכלות הפתוחות ביותר בעולם, ומדורגת בעקביות בתור אחת המדינות הכי טובות לעסקים.
 • הכלכלה האירית צומחת במהירות הגבוהה ביותר באיחוד – עם קצב צמיחה של כ-6.5% בשנת 2018.
 • כוח העבודה של אירלנד הוא צעיר, דובר אנגלית ומשכיל ביותר. בשילוב מדיניות הגירה תומכת, אין זה פלא שכל כך הרבה חברות קבעו את המטה האירופאי שלהן בדבלין.

אז אם אתם יזמים שאינם אזרחים של האיחוד, איך תוכלו להעביר את העסק שלכם לאירלנד? בפוסט הזה נציין חלק מהאפשרויות המובילות העומדות בפני בעלי עסקים ומשקיעים.

היתר עסקה ליזמים – Critical Skills Employment Permit

ה- (Critical Skills Employment Permit (CSEP הוא סוג של היתר העסקה שנועד לאפשר לחברות איריות להעסיק אנשים עם הכשרה ייחודית שאינם אזרחים של האיחוד האירופי, באמצעות מתן הצעת עבודה מתאימה. אמנם במקור המסלול הזה מיועד לשכירים, אבל גם בעלי עסקים ויזמים יכולים להשתמש בו – בתנאי שהם מקימים חברה אירית, מעסיקים את עצמם בה ועומדים בכמה קריטריונים מיוחדים.

למסלול הזה יש כמה יתרונות משמעותיים, במיוחד בהשוואה להיתר העסקה הכללי
(General Employment Permit):

 • לא צריך לבצע בדיקת שוק מקדימה (Labour Market Needs Test);
 • מחזיקי CSEP רשאים, לאחר שנתיים בלבד, לבקש היתר Stamp 4 שיאפשר להם לחיות באירלנד ולעבוד בה בלי היתר העסקה;
 • בני משפחה קרובים (בעל/אישה) יכולים להצטרף מיד (וגם להם תהיה זכות לעבוד!).

תוכנית (The Start-up Entrepreneur Programme (STEP

תוכנית STEP היא דרך לבעלי סטארט-אפ קטן לקבל את הזכות לחיות באירלנד ולהקים שם עסק. קיימות שתי דרישות עיקריות: הראשונה, קיים מימון מובטח של 50,000 אירו לפחות לסטארט-אפ המוצע – בצורת מימון עצמי, הלוואה עסקית או השקעה מאנג'ל או קרן הון סיכון (VC). הדרישה השנייה היא שהעסק יחשב כ- (High Potential Start-up (HPSU.

HPSU היא חברה אשר:

 • משיקה מוצר או שירות חדש או חדשני לשווקים בינלאומיים.
 • מסוגלת לייצר 10 מקומות עבודה באירלנד ולממש מיליון אירו במכירות תוך שלוש עד ארבע שנים מההקמה.
 • יש לה צוות ניהול מנוסה.
 • המטה שלה באירלנד והשליטה בה מתנהלת משם.
 • היא בת פחות משש שנים.

אופציה נוספת – The Competitive Start Fund for International Entrepreneurs

Enterprise Ireland היא הסוכנות הממשלתית של אירלנד האחראית למימון ותמיכה בחברות בכל הגדלים, והיא מספקת מימון לעשרות חברות קטנות ובינוניות בשנה. מבחינת בעלי עסקים זרים, חשובה במיוחד תחרות CSF הייעודית ליזמים בינלאומיים שמיועדת לסטארט-אפים שנמצאים כיום מחוץ למדינה אבל רוצים לעבור לאירלנד. התחרות מציעה השקעה של 50 אלף אירו תמורת 10% מהון המניות בסטארט אפ, ומועמדים מחוץ לאיחוד האירופי שזכו יהיו זכאים לבקש אשרת STEP עבור עצמם ובני משפחתם. את הבקשות מגישים בטופס מקוון והצגת הרעיון בווידיאו. מועמדים נבחרים מוזמנים להגיע לאירלנד לתת הצגת השקעה קצרה לשופטים (עלויות הטיסה והמלון מכוסות על ידי Enterprise Ireland). מתוכם, עד 10 חברות יבחרו לקבל מימון CSF מ-Enterprise Ireland.

אתם עדיין לא יזמים?

בשנים האחרונות, דבלין עדה לעלייה גדולה בחממות טכנולוגיות, אקסלרטורים ותוכניות מנטורינג שנועדו להפוך רעיונות טובים וכשרונות מבטיחים לחברות סטארט-אפ משגשגות ויזמים מוצלחים.

מי שאינם אזרחי האיחוד שמשתתפים בתוכניות סטארט-אפ וביוזמות ‘bootcamp’ עשויים להיות זכאים להיתר הגירה של 12 חודשים, שיאפשר להם להשתתף בחממה ולהתכונן להגשת בקשה ל-STEP. האשרה הזאת מועילה במיוחד לאלו שטרם הצליחו לקבל מימון מספיק לבקשת STEP מלאה. ברגע שהגיעו לאירלנד, יזמים שאינם אזרחי האיחוד יוכלו לבקש מימון ממגוון סוכנויות ממשלתיות איריות וקרנות הון סיכון מקומיות.

כדאי לדעתTech Ireland – מאגר מידע של חברות סטארט-אפ, מרכזי טכנולוגיה, אקסלרטורים וחממות במדינה – הוא מקור מידע מצוין. היוזמה הזאת מבוססת על המודל של מאגר Start Up Nation Central הישראלי וגם קיבלה ממנו סיוע בהקמה.

עו״ד מתן לס

מייסד ארגון ״יזמות אירלנד ישראל״ המייעץ לחברות איריות וישראליות המעוניינות בשיתוף פעולה וקשרים מסחריים עם בשתי המדינות. עו"ד מתן לס הוא הראשון להיות חבר בלשכות עורכי הדין בישראל ואירלנד ומתמחה בליווי משפטי ועסקי של חברות ויזמים ישראלים באירלנד.

Adv. Mattan Lass with a blue circle behind him