כשמגפה מחסלת צרה – השפעת הקורונה על השכירויות בדבלין

בימים אלו של הסגר, בידוד, מחלה וחיסול השגרה היומיומית של כולנו, חשוב למצוא נקודות חיוביות לעידוד הנשמה. משבר הקורונה אומנם הופך במהרה לסכנה הגדולה לבריאות הציבור בעשורים האחרונים והנטל הכלכלי יהיה עצום אבל, בד בבד, למגפה תהיה גם השפעות חיוביות על הכלכלה העולמית. לדוגמה, תוך שבוע בלבד, שוק השכירויות בדבלין השתנה לחלוטין – לטובת השוכרים והמקומיים. אז מהי השפעת הקורונה על השכירויות בדבלין?

מסתמן שמשהו מעניין מאוד קורה לשוק השכירויות באירלנד

ברור לכולם שיש בעייה חריגה של היצע דירות להשכרה באירלנד וזאת אחת הסיבות העיקריות שגרמו למחירי השכירות בדבלין להתנפח לבין היקרים בעולם. גם אין ספק שתופעת Airbnb רק החמירה את המצב והמריצה בעלי דירות רבים להסב דירות משכירות רגילה (עבור תושבים) לדירות נופש לטווח קצר (לשימוש תיירים). 

ב-2019 הממשלה ניסתה לצמצם את התופעה על ידי הגבלת הצעת דירות לטווח קצר באזורי ביקוש ל-90 יום בשנה. החוקים החדשים קובעים שדירות המוצעות להשכרה לטווח קצר מעבר ל-90 יום בשנה חייבות בדיווחים מיוחדים ובבקשת הסבת ייעוד הנכס. מאז, עיריית דבלין כבר הספיקה להכריז שלא תאפשר בקשות מסוג זה. בכל מקרה, ההגבלות לא עזרו לקרר את השוק שהפך, לימים, לנושא המכריע בבחירות האחרונות ונסיקתה של מפלגת שין פיין הרדיקלית. 

עתה, מסתמן שמה שהרגולציה לא הצליחה למגר חוסל על ידי הקורונה. בימים האחרונים דווח על עלייה חסרת תקדים במספר הנכסים המוצאים לשכירות ״רגילה״ (כלומר, ארוכת טווח) באתרי הנדל״ן. האתר daft.ie  מדווח על עלייה של 64% (!!) במספר הדירות להשכרה במרכז דבלין. למרות זאת, בשאר המדינה כמעט ולא נרשמה עלייה ניכרת בנכסים שפורסמו להשכרה לעומת לפני שנה – כך שהשינוי באזורי הביקוש בדבלין לא משקפת מגמה כלכלית רחבה בשוק הנדל״ן הכללי. 

לכן, המסקנה המתבקשת היא שהעלייה במספר הנכסים שהתפרסמו עד כה בחודש מרץ קשורה, בין היתר, לקריסת ענף התיירות עקב משבר הקורונה, ובכך לירידה בביקוש להשכרת דירות לטווח קצר. מדובר במאות דירות שהוחזרו לשימוש התושבים אחרי השבוע הראשון של מגבלות הקורונה ובלימת זרם התיירים – מעניין מאוד לאן המגמה הזאת תגיע בהמשך. אין ספק שתופעת ה-Airbnb היא רק חלק מהתמונה, והמחסור הכללי בדירות להשכרה גדול בהרבה ממספר הנכסים שמתפרסמים בפלטפורמה עצמה – אכן, המומחים סבורים שהבירה זקוקה לאלפי דירות חדשות בשנה. אבל לפחות משבר הקורונה מלמד אותנו על ההיקף האמיתי של השכרת נכסים ב Airbnb.

הזדמנות לשוכרים, הזדמנות למחוקקים

במישור הפוליטי, נראה שאירלנד בדרכה לממשלת אחדות בהשתתפות פינה גייל ופיאנה פול, שתי המפלגות מרכז הגדולות (וגם יריבות מרות לאורך השנים). בהתחשב בעובדה ששניהם ספגו מפולת קשה בבחירות האחרונות לטובת הרדיקאלים/פופוליסטיים משין פיין, בעיקר בגלל הטיפול הלקוי שלהם במשבר הדיור, סביר מאוד להניח שהם יהיו מוכנים לנקוט צעדים רדיקלים כדי לצנן את שוק השכירויות ולהגדיל את מספר הדירות להשכרה לתושבים. כשנצא מצל הקורונה, עכשיו כשהיקף ההשפעה של Airbnb על השוק מתברר, הלחץ הציבורי על הממשלה לפעול נחרצות נגד תופעת ה- Airbnb יהיה אדיר. כמו כן, צפוי שהממשלה הבאה תמשיך לחזק את זכויות השוכרים באירלנד והקלות על בניית דירות חדשות באזורי הביקוש.  

אירועים ותקופות קשות במיוחד משרתות את התפתחות הכלכלה והאנושות בכלל, לפחות בהיבטים מסוימים ובטווח הארוך כמובן – כפי שמלחמת העולם השנייה חייבה השתתפות המונית של נשים בשוק העבודה, תקופת הצנע יצרה קבוצת ביקורת של ילדים שגדלו עם אותה תזונה וסיפקה נתונים המשמשים חוקרי השמנת יתר בימינו, וכמובן משבר האקלים שמשנה את הרגלי הצריכה של כולנו לטובה. התקופות הקשות מציבות מציאות מול הייפ, מערערות מוסכמות מקובלות ומכריחות מקבלי החלטות לפעול בהתאם. מסתמן שמשבר הקורונה מייצרת הזדמנות טובה לעצב מחדש את ענף התיירות בצורה שמטיבה יותר עם תושבי הערים הגדולות. 

 

 

עו״ד מתן לס

מייסד ארגון ״יזמות אירלנד ישראל״ המייעץ לחברות איריות וישראליות המעוניינות בשיתוף פעולה וקשרים מסחריים עם בשתי המדינות. עו"ד מתן לס הוא הראשון להיות חבר בלשכות עורכי הדין בישראל ואירלנד ומתמחה בליווי משפטי ועסקי של חברות ויזמים ישראלים באירלנד.

Adv. Mattan Lass with a blue circle behind him