יום פטריק הקדוש – סנט פטריק'ס דיי 2021

בימים כתיקונם, חגה הלאומי של אירלנד מהווה אירוע משמח הנחגג על ידי מליוני אנשים ברחבי העולם. יום פטריק הקדוש הנו הזדמנות נפלאה להציג את המיטב שיש למדינה מיוחדת זו להציע – התרבות הייחודית, יפי הטבע המרהיב, ואורח החיים הנינוח שהופכים את אירלנד בנקל לאחד המקומות המזמינים ביותר על פני כדור הארץ.

השנה, כמובן, פני הדברים שונים. לפני שנה בדיוק היה מצב הרוח הלאומי אולי העגום ביותר אי פעם; המדינה נכנסה לסגר הקורונה הראשון שלה, עם כלכלה משותקת וסיכוי נוראי לאובדן השותף המסחרי הגדול ביותר שלנו  בברקזיט ללא הסכם.

 

סנט פטריק'ס דיי בשיקגו

עם זאת, ניכר כי היום יש סיבות להיות מלאי תקווה בסנט פטריק'ס דיי 2021. מבצע פריסת החיסונים באירלנד, למרות שאינו חף מתקלות, הראה התקדמות ראויה; כלכלת אירלנד רשמה למעשה צמיחה בתמ"ג לשנת 2020, והפכה למדינת האיחוד האירופי היחידה שעשתה זאת (חרף העובדה שסטטיסטיקה זו ככל הנראה עדיין מוטה מאוד בגין שינויי הרווחים של חברות טכנולוגיה רב-לאומיות); ביולי 2020  זכתה אירלנד בערעור מכריע נגד פסיקת הנציבות האירופית מ –2016 לפיה היא העניקה סיוע ממלכתי לא חוקי לחברת Apple, החלטה משפטית אשר העצימה משמעותית את יוקרתה הפוליטית והכלכלית של המדינה כמתמודדת מובילה להשקעות טכנולוגיות; ומעל לכל, הסכם הסחר החופשי של בריטניה אשר נחתם ממש ברגע האחרון עם האיחוד האירופי לאחר הברקזיט, עורר אנחת רווחה קולקטיבית בקרב קהילת העסקים האיריים ובחברות הרב-לאומיות שמעסיקות כאן מאות אלפי עובדים.

 

שנת שיא להשקעות ישראליות באירלנד

במהלך השנה האחרונה ראינו שוב שחברות ישראליות ממשיכות לבצע השקעות משמעותיות באירלנד. פיוניר ( Payoneer) השיקה סניף אירי לאחר שקיבלה רישיון ‘e-money’ מהבנק המרכזי באירלנד, ובכך התאפשר לחברה המשך מתן שירותים פיננסיים ברחבי האיחוד האירופי; Wix הרחיבה את מרכז התמיכה הרב-לשוני שלה בדבלין לכדי העסקת יותר מ – 400  עובדים; חברת Priority Software, המובילה העולמית בתחום ה- ERP, הודיעה על שותפות חדשה וחשובה עם חברת תוכנה מבוססת לימריק; ואמדוקס ( (Amdocs רכשה את חברת הטכנולוגיה 5G מדבלין Openet תמורת 180 מיליון דולר.

עתה, לאחר שבריטניה עזבה סופית את האיחוד האירופי, אירלנד התגלתה כנקודת הכניסה האירופית הברורה ביותר עבור חברות ישראליות. במבט חטוף, קל להבין מדוע כל כך הרבה חברות עולמיות בחרו להקים את המשרדים הראשיים האירופיים שלהם כאן. ככלכלה קטנה המבוססת על ייצוא טכנולוגי, אירלנד מתגאה בקיום אחת הסביבות הידידותיות ביותר לעסקים ברחבי האיחוד האירופי. מיסי חברות נמוכים והקלות מס לצורך מחקר ופיתוח הם מאפיינים ידועים של כלכלת אירלנד – כמו גם מערכת הענקת ויזות פשוטה למדי עבור אזרחים שאינם אזרחי האיחוד האירופי. המדינה מתהדרת בקלות עשיית עסקים בה, וכוח העבודה שלה הנו הצעיר והפורה ביותר מבין הכלכלות המתקדמות. ואחרון חביב: אירלנד היא כעת באופן רשמי המדינה היחידה דוברת האנגלית באיחוד האירופי!

בשנים האחרונות מיצבה אירלנד את עצמה כמוקד רגולטורי בעולם שלאחר הברקזיט. הנוכחות ארוכת הימים של כה הרבה חברות טכנולוגיה עולמיות, יצרנים מתקדמים ונותני שירותים פיננסיים הביאה את אירלנד לפתחה של מצוינות בוויסות תחומים חדשניים כגון הגנה על נתונים, פינטק ומכשירים רפואיים.

אז כשאנחנו מתחילים לראות את האור בקצה מנהרה חשוכה מאוד, אני מקווה שתצטרפו אלי להרמת כוסית ביום חג זה, בתקווה לזמנים טובים יותר המצפים לנו.

 Sláinte ולחיים !

עו״ד מתן לס

מייסד ארגון ״יזמות אירלנד ישראל״ המייעץ לחברות איריות וישראליות המעוניינות בשיתוף פעולה וקשרים מסחריים עם בשתי המדינות. עו"ד מתן לס הוא הראשון להיות חבר בלשכות עורכי הדין בישראל ואירלנד ומתמחה בליווי משפטי ועסקי של חברות ויזמים ישראלים באירלנד.

Adv. Mattan Lass with a blue circle behind him